banner

47. zimný zraz KST v Oščadnici - 17.-20.1.2013

VIDEO - Slovenská televízia, Rádiovíkend

Keď pred necelým rokom prebrala štafetu zimných zrazov v Levoči obec Oščadnica, všetci sme sa na Kysuce tešili netušiac, ako sa vydarí jeho organizácia.
Nadišiel čas prihlášok a zo dňa na deň sa znižujúci počet voľných penziónov nasvedčoval, že účasť na 47. Zimnom zraze KST a stretnutí TOM bude vysoká. Aj počet prihlásených z nášho klubu, 35 bežkárov a 2 peší, je rekordný a určite aj  najvyšší v histórii zimných zrazov. V poslednej chvíli sa nám podarilo ubytovať na jednom mieste a našim prechodným domovom počas zrazu sa stal Penzión Dedovka v areáli lyžiarskeho strediska snowparadise Veľká Rača. Táto naša vysoká účasť nám umožnila využiť na dopravu do miesta zrazu aj na trasy vlastný autobus, čo bolo pohodlnejšie a aj lacnejšie. Vo štvrtok 17.1. popoludní sme vyrazili za aktívnym oddychom do nádherného prostredia Kysuckých Beskýd. 
V piatok sme prešli trasu v pohorí Javorníky
 „Semeteš - Kamenitý vrch (rozhľadňa) - Jakubovský vrch - Petránky - Chotárny kopec – Grečovci- Hotel Husárik – Rieka – chata Tri kopce (28 km/600m)“ a v sobotu trasu v pohorí Kysucké Beskydy „Oščadnica, námestie - Zagrapa - Kubuši - Javorské - Beskydok - Švancari - Moravské - osada Magura - Tichá - Oščadnica, Lalíkovci ( 20 km/700m). Lyžiarske trasy boli kvalitne strojovo upravené a dobre  vyznačené. Aj keď slnka sme si príliš neužili, nádherná zasnežená a mrazom a vetrom vyzdobená zimná scenéria nám to bohato vynahradila. 
Pri spiatočnej ceste sme navštívili obec Stará Bystrica, kde sme si prezreli najnovšiu atrakciu Kysúc, najväčšiu drevenú sochu na Slovensku - Slovenský orloj. 
Ďakujem p. Polákovej - Penzión Dedovka (ubytovanie, strava), p. Mačugovi (doprava počas zrazu) a hlavne Veronike Boďovej, ktorá svojou hrou na harmoniku dokáže očariť a zabaviť snáď všetkých. O rok privíta účastníkov zrazu Bardejov. /Text: Jaro Macko. Foto: Danka Joštiaková, Anna Kopčáková, Marián Dudra, Jaro Macko/