banner

Podujatia

Volovské vrchy - Turniská a Folkmarská skala

Typ podujatia:
vysokohorská turistika
Miesto podujatia:
Príroda
Dátum konania:
24.07.2021

Vedúci podujatia: Martin Šalata, tel.: 0905 196 644, e-mail: salata.martin@gmail.com

Trasa: Kojšov (465m) - Sedlo pod Murovanou skalou (590m) - Červená skala (700m) - Sedlo Zemičky (710m) - Folkmarská skala (915m) - Kojšov (465m) 
Stúpanie: 675 m klesanie 675 m
Vzdialenosť: 9,3 km čas 3:45 hod.
Obtiažnosť: stredne náročná túra
Alternatívne trasy: podľa vlastného výberu a kondície, napr.:

- Kojšov - Sedlo pod Murovanou skalou - Červená skala - Kojšov, stúpanie 355 m klesanie 355 m vzdialenosť 6.0 km čas 2:25, 
- Kojšov - Sedlo Zemičky - Folkmarská skala - Kojšov, stúpanie 500 m klesanie 500 m vzdialenosť 6.6 km čas 2:35

Zraz: 06.30 hod pred športovou halou
Prihlášky: do 15.07.2021
Poplatok: člen OT ŠKM 4 €, nečlen 7 €, všetci po termíne + 2 €
Poznámka: v prípade nepriaznivých poveternostných podmienok sa trasa môže zmeniť na mieste.

Kojšov - obec vo Volovských vrchov v okrese Gelnica, ktorá leží v údolí Kojšovského potoka, rodisko legendárneho slovenského režiséra Juraja Jakubiska nad ktorou sa majestátne vypína neprehliadnuteľné, nádherné vápencové bralo Folkmarská skala (915m). Jeho vrcholová čistina je považovaná za jeden z najlepších vyhliadkových bodov v košickom kraji. Možno z nej pozorovať neďalekú Kojšovskú či ďalekú Kráľovu hoľu, hrebeň Volovských vrchov a za dobrej viditeľnosti aj Vysoké Tatry. Folkmarská skala je zaujímavá i výskytom vzácnej fauny a flóry. Rastie tu napríklad prísne chránená jarabina spišská, ktorú okrem vrchu a priľahlej oblasti nenájdeme už nikde inde na svete. Zo živočíchov azda najväčší záujem budia početné dravé vtáky. Tým najšťastnejším sa môže podariť zazrieť tu dokonca ich „kráľa“, orla skalného. V oblasti pod vrchom prebiehala v minulosti intenzívna banská ťažba, dodnes tu možno nájsť niekoľko starých štôlní. Ďalšou turisticky veľmi obľúbenou lokalitou Kojšova sú Turniská, ktoré sa týčia na južnom svahu Murovanej skaly. Predstavujú vápencové veže a bralá ukryté v bukovom lese na svahu hrebeňa pri obci. Najatraktívnejším miestom veží Turniská a Murovanej skaly je prírodný výtvor a mohutná skalná brána, miestnymi nazývaná i Klemba alebo aj Turniský tunel, výška je asi desať metrov. Ide o najväčší skalný tunel na východnom Slovensku. Prechádza tadiaľ náučný chodník Folkmárska a Murovaná skala, ktorý má sedem informačných tabúľ. Nachádza sa tam viacero jaskýň a priepasť Kamenné mlieko.

Kolorit malebnej obce Kojšov dotvárajú silné folklórne tradície s bohatstvom ľudových piesní, neobvyklou krásou originálnych krojov a rozmanitosťou zvykov. V obci už viac ako 45 rokov pôsobí známa folklórna skupina Jedlinka a ľudová hudba Kojšovjan. Návšteníci, majú možnosť vidieť, ako sa kedysi bývalo a odievalo vďaka súkromnému múzeu, ktoré založilo miestne občianske združenie Ulijana. V klasickom Kojšovskom starom kamennom dome možno nájsť množstvo pracovných nástrojov, odevov, hračiek, riadov, sakrálnych doplnkov, či truhlíc a textílií. Všetky predmety ukazujú typickú kojšovskú kultúru. 

Srdečne pozývam všetkých turistov. Na spoločné zážitky s Vami sa už teraz teší s pozdravom “Horám zdar” Martin Šalata.

Volovské vrchy - Turniská a Folkmarská skala