banner

Podujatia

Srážovské vrchy - Stratený Budzogáň, Žibrid

Typ podujatia:
vysokohorská turistika
Miesto podujatia:
Príroda
Dátum konania:
05.08.2023

Vedúci podujatia: Martin Šalata, tel.: 0905 196 644, e-mail: salata.martin@gmail.com

Trasa č.1: Zbyňov (429m) - Stratený budzogáň (701m) - Zbyňov(425m)

Dĺžka trasy:  vzdialenosť 7 km, čas 2:30, stúpanie 272 m, náročnosť ľahká

Trasa č.2: Zbyňov (429m) - Stratený budzogáň (701m) -Žibrid(867m) - Zbyňovská skalná ihla(634m) - Zbyňov(425m)

Dĺžka trasy:  vzdialenosť 8,8 km, čas 3:20, stúpanie 438 m, náročnosť stredná

Zraz: 06.00 hod pred športovou halou

Prihlášky: do 21.07.2022 u vedúceho podujatia so zaplatením poplatku!

Poplatok: člen OT ŠKM SL 6 € doprava. Nečlen 9.-€ - po termíne všetci + 2€.- Seniori od 62 rokov, študenti do 25 rokov a ZŤP 5.-€. Deti do 7 rokov neplatia.

Poznámka: v prípade nepriaznivých poveternostných podmienok sa trasa môže zmeniť na mieste

 

Jedným z  najpodivuhodnejších skalných útvarov na Slovensku je tzv. Stratený budzogáň „vyrastajúci“ zo svahu pod vrchom Žibrid neďaleko obce Zbyňov. Tento vskutku fenomenálny prírodný výtvor miestnymi tradične zvaný Zlámanou skalou je vysoký približne 12 metrov a jeho podobnosť s obrím kyjom vraj vôbec nie je náhodná. Povesť totiž vraví, že ide o skutočný budzogáň, ktorý istý na Slovensko sa zatúlavší obor vyrezal z čarovného stromu, tzv. Hromoduba, a potom ho od zlosti, že si pri práci polepil ruky miazgou, zabodol do zeme, načo kyjak skamenel. 

Druhý najvyšší vrch Súľovských vrchov, vrch Žibrid (867 m n. m.), je napriek krásnemu prostrediu a ľahkej dostupnosti pomerne málo známy, no napriek tomu sa pýši pôsobivým vrcholom s mohutnými skalnými bralami, medzi ktorými je osadený stožiar so slovenskou vlajkou. Z vrcholu sa otvárajú veľmi pekné výhľady do Súľovskej kotliny. Ďalšou prírodnou krásou sú Babice (Babky), ktoré sú tvorené podivuhodnými 15 – 20 metrov vysokými skalnými vežami, ktoré tu a tam dopĺňajú tenšie útvary – stĺpy a ihly. K najzaujímavejším patrí tzv. Zbyňovská skalná ihla. Lokalita predstavuje krásne vyhliadkové miesto odkiaľ sa návštevníkom otvárajú pôsobivé pohľady na Rajeckú dolinu. V pozadí sa črtá Malá Fatra s Martinskými hoľami a zďaleka rozpoznateľným vrchom Kľak. Bystrému oku neunikne zrúcanina hradu Lietava. Srdečne pozývam všetkých turistov spoznať tento čarokrásny kút Slovenska. Na spoločné zážitky s Vami sa už teraz teší s pozdravom “Horám zdar” Martin Šalata.

Srážovské vrchy - Stratený Budzogáň, Žibrid