banner

Západné Tatry - Ostrý Roháč - 24.6.2017

1. júl 2017webmaster

V sobotu 24. júna bol slnečný letný deň, ako stvorený na turistické poznávanie Západných Tatier. Tento deň sme si vybrali túru v ROHÁČOCH. O 8.30 hod. ráno 37 turistov vystúpilo na parkovisku pod Spálenou, odkiaľ sa začínala naša turistická trasa cez tri dvojtisícovky VOLOVEC, OSTRÝ ROHÁČ A PLAČLIVÔ. Z parkoviska sme sa všetci vybrali k Ťatliakovej chate. Tu sa naše cesty rozdelilii. Skupina, ktorá chcela prejsť cez OSTRÝ ROHÁČ sa vybrala k sedlu Zábrať, aby ďalej cez Rakoň, Volovec, Ostrý roháč a Plačlivô prešla k Smutnému sedlu a späť k Ťatliakovej chate a penzionu Šindľovec.
Ďalšia skupina od Ťatliakovej chaty k štyrom Roháčským plesám v Smutnej doline, ktoré patria medzi najnižšie položenú sústavu ľadovcových jazierok v Európe. Ležia terasovito nad sebou a sú obklopené prevažne kosodrevinou a čiastočne kamenitým terénom. Najlepší spôsob ako ich zblízka preskúmať je prejsť náučným chodníkom, ktorý postupne previedol aj našich turistov popri všetkých štyroch plesách v tieni majestátnych obrov – Ostrého Roháča, Plačlivého či Troch Kôp až k penziónu Šindľovec. Tu sme sa stretli obidve skupiny, občerstvili sa a nastúpili do autobusu, ktorý nás doviezol domov. Vďaka peknému počasiu sme počas túry mohli obdivovať mnohé chránené druhy rastlín a prírodné scenérie tatranských vrchov. Ďakujem všetkým za účasť a teším sa na ďalšie spoločné turistické podujatie. /Text: Ľubomír Motýľ, Foto: Matúš Motýľ, Andrej Poremba, Ján Staš, Milan Ružík/

Zverovka – Ťatliakovo jazero – sedlo Zábrať – Rákoň – Volovec – Ostrý Roháč – Plačlivô – Smutné sedlo – Ťatliakovo jazero – Zverovka; dĺžka túry: cca 21,5 km, čas: 10h (9h čistej chôdze), prevýšenie: cca 1500m.
Zverovka – Roháčský vodopád – Roháčské plesá – Ťatliakovo jazero – Zverovka; dĺžka túry približne 14,2km, čas: 6h (4,5h čistej chôdze priemerným turistickým tempom), prevýšenie cca 720m.