banner

Podujatia

Ukončenie turistickej sezóny - Cesta minerálnych prameňov II

Typ podujatia:
pešia turistika
Miesto podujatia:
Ľubovnianska vrchovina
Dátum konania:
28.10.2017


Vedúci podujatia: Martin Šalata, tel.: 0905 196 644, e-mail: salata.martin@gmail.com

Vzhľadom k nepriaznivému počasiu a malý počet prihlásených sa turistické podujatie "Ukončenie turistickej sezóny - Cesta minerálnych prameňov ruší.

Trasa:
Ľubovnianske kúpele prameň Andrej, Veronika a SiSi - Vyhliadka - Nová Ľubovňa- Úboč - Hniezdne prameň Švabľovka - Hniezdne Nestville park - Stará Ľubovňa,
stúpanie 520 m klesanie 573 m, vzdialenosť 19.6 km čas 4:45 nenáročná
Zraz: 07.30 hod pred športovou halou
Prihlášky: do 26.10.2017
Poplatok: členovia bezplatne, cudzí 3€
Poznámka: Napriek tomu, že Slovensko patrí medzi regióny bohaté na vodu a liečivé minerálne pramene, nie vždy si ich hodnotu uvedomujeme. Nie je to tak ale v prípade regiónu Severný Spiš – Pieniny, kde sa zrodila jedinečná myšlienka vytvorenia turistickej trasy pod názvom „Cesta minerálnych prameňov.“ Prírodné bohatstvo severného Spiša a Pienin spočíva v množstve minerálnych prameňov, ktorých je vyše 80. Liečivé vlastnosti prameňov blahodarne pôsobia na ľudský organizmus a sú veľmi prospešné pri liečení viacerých chorôb. Trasa s celkovou dĺžkou do 100 km spája 12 najvýznamnejších minerálnych prameňov v jedenástich obciach - Bajerovce, Červený Kláštor, Forbasy, Hniezdne, Hraničné, Lacková, Legnava, Litmanová, Nová Ľubovňa, Sulín a Vyšné Ružbachy. Vďaka nej môžu návštevníci spoznať, vidieť ale aj ochutnať to najzaujímavejšie, čo región ponúka. Pramene sú vhodné na pitné kúry, majú iné minerálne zloženie a pomáhajú pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Jednoducho povedané - každý turista si tu nájde ten „svoj“ prameň.
Turistická trasa sa začne v Ľubovnianskych kúpeľoch pri prameňoch Andrej, Veronika a SiSi, kde po krátkom príhovore a ochutnávke minerálnej vody trasa pokračuje k vzácnym boroviciam vejmutovkám. Na Vyhliadke si vychutnáme výhľad na Vysokú a Ľubovniansky hrad a pokračujeme do obce Nová Ľubovňa, odkiaľ cez Úboč a Hniezdnianske sedlo prídeme k prameňu Švabľovka nachádzajúceho sa v príjemnom lesnom prostredí Údolia mládeže v Hniezdnom. Po krátkej prestávke a občerstvení z minerálneho prameňa trasa pokračuje obecnou cestou a turistickým chodníkom popri rieke Poprad do Starej Ľubovne. Snáď sa nám podarí aj ochutnať z „prameňa whisky“ v Hniezdnom.